تجارت الکترونیک (E-Business) چیست؟

تجارت الکترونیک (E-Business) چیست؟

تجارت الکترونیک (E-Business) چیست؟

 

تجارت الکترونیک (E-Business) اهدافی در سطح پیشرفته که منجر به کاهش هزینه و بهبود کارایی با جمع آوری سیستمهای تجاری و ازبین بردن دوباره کاریها می باشد.

اصطلاح ‘E-Business’ به استفاده از اینترنت برای انجام امور تجارت و کسب و کار برمی گردد. هر زمان یک کسب و کار برای انجام و پیشبرد اهداف شغلی و تجاری خود از اینترنت استفاده می کند در حقیقت تجارت الکترونیک (کسب و کار الکترونیکی) انجام می دهد.

آیا شما تجارت الکترونیک (کسب و کار الکترونیکی ) می کنید؟

آیا سازمان (تشکیلات ) شما تجارت الکترونیک می کند؟ اگر به یکی از جملات پایین یا چندتا از آنها می توانید جواب بلی بگویید پس شما تجارت الکترونیک (ebusiness) می کنید.

  • با مشتریان ،اعضا و سرویس دهنده ها از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کنیم. برای مثال مجله الکترونیکی
  • به سایر شرکتها یا موسسات برای سفارش محصولا ت یا خدمات ایمیل می فرستیم
  • فروش یا توسعه فروش محصولاتمان ،آثار هنری یا سرویسها را از طریق وب سایت و ایمیل انجام می دهیم
  • از وب برای جستجوی اطلاعاتی ازقبیل قیمت،شماره تلفن و سایر اطلاعات استفاده می کنیم
  • از وب برای تحقیقات مثلا آخرین مناقصه ها استفاده می کنیم
  • از وب سایتمان برای ارائه اطلاعات در مورد خودمان و برنامه هایمان و کلکسیونها و از این قبیل استفاده می کنیم
  • از وب سایتمان با هدف مدیریت اطلاعات در کسب و کارمان استفاده می کنیم

فرق بین E-business و E-commerce

اصطلاح E-commerce معنی محدودتری نسبت به E-Business دارد. E-commerce به معنای استفاده از اینترنت برای سفارش و پرداخت برای خرید محصولات می باشد. بنابراین E-commerce زیرمجموعه ای از E-Business است.

E-commerce زمانی اتفاق می افتد که یک مصرف کننده بصورت آنلاین بلیتی خریداری کند یا چیزهایی را از یک فروشگاه آنلاین خریداری کرده و پول آنرا پرداخت می کند و یا جنس را برای طرف می فرستند یا اینکه آنلاین تحویل می گیرد.

E-commerce مشخصا به پرداخت برای خرید کالاها و خدمات برمی گردد، در حالی که E-business تمامی فعالیتهای تجاری که ازطریق ایمیل یا وب صورت می پذیرد را در بر می گیرد.

اهداف و منافع E-business

اهداف E-Business در سطح پیشرفته آن کاهش هزینه و بهبود کارایی با جمع آوری سیستمهای تجاری و ازبین بردن دوباره کاریها می باشد. منفعت اصلی آن اینست که شما تجارت خود را با کارآیی بیشتر انجام می دهید و همچنین با منابع بیشتر و هزینه کمتر سود بیشتری می برید.

جا دادن E-Business در هسته فرایند تجاری شما مستلزم صرف زمان و منابع می باشد. ولی باید به فرصتهای از دست داده و هزینه های صرف کرده به علت عدم E-Business در حرفه خود نیز توجه داشته باشید.

مهمترین مطلبی که برای هر سازمان ، شرکت یا موسسه ای که تصمیم به ایجاد تغییر فرآیند تجاری سنتی خود به یک سیستم E-Business یکپارچه دارد در ابتدا تنظیم و تدوین یک طرح جامع E-Business یا همان (E-Business Plan) می باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *